PGGIII: Azərbaycanda mediasiyanın təşviqi
Bu layihə mübahisələrin alternativ həllinin təşviqinə diqqət yetirməklə, ədalət mühakiməsi sahəsində Avropa standartlarını təşviq etməyə səy göstərir. O, yerli hüquqi və institusional çərçivələrin qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrə uyğunlaşdırılması və Azərbaycanda mediasiya müraciətlərinin artırılması məqsədilə dövlət orqanlarının, hüquqşünasların, mediatorların və s. potensiallarının artırılmasına dəstək verəcək. Bu layihə Avropa İttifaqı və Avropa Şurasının “Yaxşı İdarəçilik üçün Tərəfdaşlıq” birgə proqramının üçüncü mərhələsi çərçivəsində həyata keçirilir. O, ədalət mühakiməsinin gücləndirilməsi sahəsində Yaxşı İdarəçilik üçün Tərəfdaşlıq proqramının əvvəlki mərhələlərinin nəticələrinə əsaslanır (I mərhələ 2015-2018 və II mərhələ 2019-2023).
Konkret məqsədi
Layihənin məqsədi əsas məhkəmə islahatlarının həyata keçirilməsinə dəstək verməkdir. Layihə Avropa Şurasının alət və standartlarının, xüsusilə də Ədalət Mühakiməsinin Səmərəliliyi üzrə Avropa Komissiyasının (CEPEJ) mediasiya ilə bağlı alətlərinin effektiv tətbiqinə kömək edəcək, belə ki:
• Mediasiya xidmətlərinin təklif edilməsində innovativ yanaşmalar sınaqdan keçirilməklə mediasiya xidmətlərinin əlçatanlığı artırılacaq;
• Potensialın artırılması tədbirləri vasitəsilə mediatorların bacarıqları artırılacaq;
• Məhkəmə əməkdaşları və vətəndaşlar arasında mediasiya haqqında məlumatlılıq səviyyəsi artırılacaq;
• Ədliyyə Akademiyasının mediasiya üzrə təlim resursları CEPEJ alətlərinə uyğun olaraq zənginləşdiriləcək.
Gözlənilən nəticələr
1. CEPEJ-in mediasiya üzrə baza statistikası əsasında statistik məlumatların toplanması üzrə standart sistemin tətbiqi üçün Azərbaycanda mediasiya statistikasına dair tövsiyələrlə birgə ekspert hesabatının təqdim edilməsi
2. Mediasiya Şurasının və mediatorların potensialının fərdiləşdirilmiş tədbirlərlə artırılması, həmçinin dərin təlimlər keçmələri üçün mediasiya təlimçilərinin biliklərinin artırılması / Təlimçilər üçün Təlim
3. Mediasiyaya müraciət edilməsini və qabaqcıl təcrübələrin yayılmasını dəstəkləmək məqsədi ilə hakimlər və vəkillər də daxil olmaqla, mediasiya sahəsində müxtəlif maraqlı tərəflərin bilik və məlumatlılıq səviyyəsinin artırılması